SELÜLİT VE ÇATLAK ARASINDAKİ FARKLAR

Kilo vermenin veya sağlıklı bir yaşama geçmenin ardından ortaya çıkan bir takım vücut problemleri vardır. Bu problemlerin en başında da vücutta oluşan sarkma, çatlak ve selülitler gelir. Çünkü çatlak ve selülitler kilo alıp vermeye bağlı oluşan, düzensiz beslenmenin ardından hayatımıza giren değişikliklerdir. Bu değişikliklerle beraber ortaya çıkan selülit ve çatlaklar ise özellikle kadınlar olmak üzere herkes tarafından merak edilen ve sıklıkla araştırılan durumlardır. Peki selülit nedir, çatlak nedir, selülit ve çatlak arasındaki fark nedir sizde merak ediyorsanız gelin beraber ne olduğu hakkında bilgi sahibi olalım.

Selülit Nedir?
Damarlarda oluşan bir kan dolaşımı sorunu veya hastalığıdır. Varis gibi kanın damarda akmasını zorlaştırıcı etkenlerin ortaya çıkması ile selülit problemleri yaşanmaya başlanır. Genetik veya hormonlarla ilgili olarak sonradan oluşabilir.  Genel anlamda hormonlar nedeni ile olmasından çok daha fazla bir şekilde genetik yapıdan dolayı oluştuğu gözlemlenmektedir. En çok selülite basen, bacak, diz, kalça ve kol altı bölgelerinde rastlanır. Belirli bir özellik aramadan herhangi bir kadında sıklıkla rastlanabilir.
 

Çatlak Nedir?
Belirli bir bölgenin aşırı gerilmesinin ardından eski haline dönmesi sonucu oluşur. Mesela gebelik döneminde annenin karnının şişmesi ardından doğum ile karnın eski haline dönmesi sonucunda göbek kısmında bir takım bölgesel sorunlar ve yırtık görünümü ortaya çıkar. Bu deri yırtılması duruma da halk arasında çatlak adı verilir. Çatlamanın en önemli nedeni belirli bir bölgeye kabul edebileceğinden fazla yağ ve kilo yüklemesi sonucu oluşmasıdır. Genel olarak ergenlik çağında ortaya çıkabilen çatlak sorunları ergenlik döneminde kadın ve erkekleri derinden etkiler. Ergenlik dönemine yeni girmiş kızların %70’inde, erkeklerin ise %90’ında çatlak sorunu oluşur. Aniden büyüme gösteren ergenlik döneminde oluşmasının nedeni de şiddetli ve hızlı bir şekilde gerilme yaşanmasıdır.

Selülit ve çatlak arasında ki en büyük farklardan biri selülit genel olarak kadınlarda görülürken, çatlak kadın ve erkeklerde hatta erkeklerde daha fazla görülmektedir. Selülit vücudun belirli yerlerinde oluşurlen çatlak vücudun hemen her yerinde ki gerilmeye bağlı olarak vücudun her yerinde oluşabilir.  Selülit bir kan dolaşımı rahatsızlığı olarak tanımlanırken çatlaklar direk deri üzeri sorunlarıdır.


Ekleme Tarihi: 2017-07-19 Etiketler: Selülit, çatlak, kilo verme, fitway, detoks, teatox

Ali Akkaya

Örnek yorum

Yorum Yaz